The Doha Diamond League was first held in 2010. This year, Doha is meeting three in the 2024 Diamond League series. Doha DL had a great crowd, strong performances, warm weather, humid weather, and some challenging winds. 

Some fascinating rivalries are coming this season. 

Seashore Group Doha Meeting
Suhaim bin Hamad Stadium, Doha (QAT) – 10 May 2024

Men’s 200m – Diamond Discipline
Final Wind: +1.7
1 Kenneth BEDNAREK USA 19.67 8
2 Courtney LINDSEY USA 20.01 7
3 Kyree KING USA 20.21 6
4 Joseph FAHNBULLEH LBR 20.26 5
5 Aaron BROWN CAN 20.29 4
6 Joshua HARTMANN GER 20.36 3
7 Andrew HUDSON JAM 20.53 2
8 Ján VOLKO SVK 21.23 1

Men’s 400m – Diamond Discipline
Final
1 Steven GARDINER BAH 44.76 8
2 Muzala SAMUKONGA ZAM 45.07 7
3 Leungo SCOTCH BOT 45.29 6
4 Vernon NORWOOD USA 45.49 5
5 Ammar Ismail YAHIA IBRAHIM QAT 45.57 4
6 Bayapo NDORI BOT 45.57 3
7 Quincy HALL USA 45.98 2
8 Ashraf Hussen OSMAN QAT 46.46 1

Men’s 1500m – Diamond Discipline
Final
1 Brian KOMEN KEN 3:32.43 8
2 Timothy CHERUIYOT KEN 3:32.67 7
3 Reynold Kipkorir CHERUIYOT KEN 3:32.96 6
4 Isaac NADER POR 3:33.50 5
5 Elliot GILES GBR 3:33.61 4
6 Narve Gilje NORDÅS NOR 3:33.87 3
7 Andrew COSCORAN IRL 3:34.25 2
8 Kieran LUMB CAN 3:34.41 1
9 Adel MECHAAL ESP 3:35.12
10 Andreas ALMGREN SWE 3:35.22
11 Samuel TEFERA ETH 3:35.58
12 Robert FARKEN GER 3:35.59
13 Abel KIPSANG KEN 3:35.67
14 Abdirahman Saeed HASSAN QAT 3:37.69
Mounir AKBACHE FRA DNF

Men’s 400mH – Diamond Discipline
Final
1 Alison DOS SANTOS BRA 46.86 8
2 CJ ALLEN USA 48.39 7
3 Wilfried HAPPIO FRA 49.10 6
4 David KENDZIERA USA 49.29 5
5 Khallifah ROSSER USA 49.88 4
6 Nick SMIDT NED 49.97 3
7 Ismail Doudai ABAKAR QAT 50.34 2
8 Yasmani COPELLO TUR 50.97 1

Men’s 3000mSC – Diamond Discipline
Final
1 Samuel FIREWU ETH 8:07.25 8
2 Abraham KIBIWOT KEN 8:07.38 7
3 Getnet WALE ETH 8:09.69 6
4 Amos SEREM KEN 8:12.74 5
5 Ryuji MIURA JPN 8:13.96 4
6 Daniel ARCE ESP 8:16.43 3
7 Mohamed Amin JHINAOUI TUN 8:17.56 2
8 Simon SUNDSTRÖM SWE 8:19.45 1
9 Isaac UPDIKE USA 8:20.86
10 Mohamed TINDOUFT MAR 8:22.14
11 Benjamin KIGEN KEN 8:22.26
12 Fernando CARRO ESP 8:22.50
13 Ahmed JAZIRI TUN 8:30.16
14 Abrham SIME ETH 8:39.39
Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF
Abderrafia BOUASSEL MAR DNF

Men’s Long Jump – Diamond Discipline
Final
1 Carey MCLEOD JAM 8.52 +5.2 8
2 Miltiadis TENTOGLOU GRE 8.36 +1.9 7
3 Simon EHAMMER SUI 8.30 +2.6 6
4 Simon BATZ GER 8.13 +2.7 5
5 Tajay GAYLE JAM 8.01 +2.8 4
6 Radek JUŠKA CZE 7.94 +3.0 3
7 Thobias MONTLER SWE 7.74 +1.4 2
8 LaQuan NAIRN BAH 7.59 +3.2 1
William WILLIAMS USA NM

Men’s Discus Throw – Promotional Event
Final
1 Kristjan ČEH SLO 70.48
2 Matthew DENNY AUS 69.02
3 Henrik JANSSEN GER 65.74
4 Alin Alexandru FIRFIRICA ROU 65.18
5 Lukas WEIßHAIDINGER AUT 65.14
6 Lawrence OKOYE GBR 64.95
7 Sam MATTIS USA 64.33
8 Moaaz Mohamed IBRAHIM QAT 59.71

Men’s Javelin Throw – Diamond Discipline
Final
1 Jakub VADLEJCH CZE 88.38 8
2 Neeraj CHOPRA IND 88.36 7
3 Anderson PETERS GRN 86.62 6
4 Oliver HELANDER FIN 83.99 5
5 Andrian MARDARE MDA 81.33 4
6 Edis MATUSEVIČIUS LTU 80.05 3
7 Roderick Genki DEAN JPN 79.34 2
8 Julius YEGO KEN 78.37 1
9 Kishore JENA IND 76.31
10 Curtis THOMPSON USA 73.46

Women’s 100m – Diamond Discipline
Final Wind: +2.0
1 Daryll NEITA GBR 10.98 8
2 Tamari DAVIS USA 10.99 7
3 Celera BARNES USA 11.02 6
4 Amy HUNT GBR 11.13 5
5 Boglárka TAKÁCS HUN 11.17 4
6 Kortnei JOHNSON USA 11.29 3
7 Natasha MORRISON JAM 11.37 2
8 Farzaneh FASIHI IRI 11.71 1

Women’s 800m – Diamond Discipline
Final
1 Mary MORAA KEN 1:57.91 8
2 Jemma REEKIE GBR 1:58.42 7
3 Noélie YARIGO BEN 1:58.70 6
4 Habitam ALEMU ETH 1:59.08 5
5 Halimah NAKAAYI UGA 1:59.48 4
6 Natoya GOULE-TOPPIN JAM 1:59.74 3
7 Elena BELLÒ ITA 1:59.83 2
8 Isabelle BOFFEY GBR 2:01.03 1
9 Alexandra BELL GBR 2:01.56
10 Anita HORVAT SLO 2:05.06
Agata KOŁAKOWSKA POL DNF

Women’s 1500m – Diamond Discipline
Final
1 Freweyni HAILU ETH 4:00.42 8
2 Jessica HULL AUS 4:00.84 7
3 Nelly CHEPCHIRCHIR KEN 4:01.19 6
4 Worknesh MESELE ETH 4:01.25 5
5 Hirut MESHESHA ETH 4:03.22 4
6 Georgia BELL GBR 4:03.72 3
7 Revee WALCOTT-NOLAN GBR 4:03.99 2
8 Susan Lokayo EJORE KEN 4:04.70 1
9 Federica DEL BUONO ITA 4:05.09
10 Sarah HEALY IRL 4:05.72
11 Georgia GRIFFITH AUS 4:06.13
12 Melissa COURTNEY-BRYANT GBR 4:08.46
13 Saron BERHE ETH 4:09.62
14 Abbey CALDWELL AUS 4:12.36
Diribe WELTEJI ETH DNF
Aneta LEMIESZ POL DNF

Women’s 5000m – Diamond Discipline
Final
1 Beatrice CHEBET KEN 14:26.98 8
2 Ejgayehu TAYE ETH 14:29.26 7
3 Medina EISA ETH 14:34.11 6
4 Melknat WUDU ETH 14:44.17 5
5 Gela HAMBESE ETH 14:47.74 4
6 Senayet GETACHEW ETH 14:52.97 3
7 Aynadis MEBRATU ETH 14:53.55 2
8 Wubrist ASCHAL ETH 14:56.40 1
9 Grace Loibach NAWOWUNA KEN 15:01.10
10 Mekedes ALEMESHETE ETH 15:06.23
11 Nozomi TANAKA JPN 15:11.21
12 Asayech AYICHEW ETH 15:20.07
13 Asmarech ANLEY ETH 15:55.04
14 Elsabet AMARE ETH 16:13.77
Christine NJOKI KEN DNF
Lemlem HAILU ETH DNF
Loice CHEKWEMOI UGA DNF

Women’s 100mH – Diamond Discipline
Final Wind: +1.7
1 Ditaji KAMBUNDJI SUI 12.49 8
2 Tonea MARSHALL USA 12.51 7
3 Pia SKRZYSZOWSKA POL 12.53 6
4 Amber HUGHES USA 12.54 5
5 Sarah LAVIN IRL 12.73 4
6 Emma Beiter BOMME DEN 14.03 3
Alaysha JOHNSON USA DQ

Women’s High Jump – Diamond Discipline
Final
1 Angelina TOPIĆ SRB 1.94 8
2 Iryna GERASHCHENKO UKR 1.91 7
3 Eleanor PATTERSON AUS 1.91 6
4 Lia APOSTOLOVSKI SLO 1.88 5
5 Nadezhda DUBOVITSKAYA KAZ 1.88 4
6 Maja NILSSON SWE 1.88 3
7 Morgan LAKE GBR 1.88 2
8 Yuliia LEVCHENKO UKR 1.84 1
9 Christina HONSEL GER 1.84
10 Nawal MENIKER FRA 1.84

Women’s Pole Vault – Diamond Discipline
Final
1 Molly CAUDERY GBR 4.73 8
2 Nina KENNEDY AUS 4.73 7
3 Tina ŠUTEJ SLO 4.63 6
4 Bridget WILLIAMS USA 4.63 5
5 Aikaterini STEFANIDI GRE 4.63 4
6 Sandi MORRIS USA 4.53 3
7 Gabriela LEON USA 4.43 2
Roberta BRUNI

​ 

By